ایرانگردی سمنان میامی

سفر به شهرستان میامی؛ شهر تاریخ و طبیعت

گاهی اوقات با خودم می اندیشم که چقدر انسان های خوب بر روی این کره خاکی هستند که به راحتی می توان به آنها ارتباط برقرار کرد و با آنها دوستی صمیمی شد. حتی بر این اعتقادم که می شود با آدم هایی که تفکر و اندیشه شان به نوعی متفاوت از اندیشه های ما است رفیق و همدم شد به شرط آنکه به اشتراکات بپردازیم و از اختلافات دوری کنیم.
با آقای اسماعیلی اولین بار در آخرین روز سفرم نوروزی امسالم که با دوچرخه داشتم در شهرستان «میامی» سمنان آشنا شدم. مردی نازنین و مهربان که نه تنها خود از نیکان روزگار چیزی کم نداشت بلکه دوستانی همچون خودش نیز در اطرافش داشت و زمینه را برای آشناییم با آنها فراهم کرد و چقدر این دوستی و صمیمت دلنشین بود.
و این مقدمه ای می شود برای اینکه در زمانی دیگر سفری بدون دوچرخه به این خطه از سرزمین مان داشته باشم.
شهرستان میامی به چند دلیل دارای اهمیت است یکی اینکه از زمان هایی بسیار دور در مسیر جاده ابریشم بوده و دیگر این زائران حرم امام رضا از این مسیر عبور می کنند. همچنین به علت وجود ارتفاعات منحصر به فرد در ضلع جنوبی این شهرستان، این منطقه زیستگاه برخی حیوانات وحشی هم همچون «پلنگ» و «خرس» و همچنین «بزکوهی» و … است. ضمن اینکه پوشش گیاهی این منطقه دارای گونه های مختلفی از داروهای گیاهی است.
شهرستان میامی دارای ۴ منطقۀ نمونۀ گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد است. فرومد و نردین از روستاهای هدف گردشگری آن است.
صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست بافته های سنتی، نمدمالی و… بوده و سوغات آن قیسی و برگۀ زردآلو است
برخی از آثار کهن روستا کارونسرای دوره شاه عباسی، حمام قدیمی (که هنوز در حال فعالیت است)، مسجد جامع اشاره کرد.