ایرانگردی خوزستان دزفول

بر کرانه ی رودخانه دز در دزفول

حدود بعد از ظهر است که از شهر شوش به شهر دزفول باز می گردم. در آنجا به واسطه ی یکی از همکارانم با دوستان جدید یعنی فرهاد و مصطفی آشنا می شوم. فرهاد و مصطفی سال هاست که از گذشته ای خیلی دور دوستان صمیمی هستند. فرهاد لیستی از جاهای دیدنی را در داخل و خارج از شهر آماده کرده است که برویم ببینم ولی فرصت اندک سه ساعته زمانی را برای دیدن این همه جای دیدنی برای مان نمی گذارد.
در نهایت تصمیم بر آن می گیریم بر کنار رودخانه ی دز برویم که از داخل شهر می گذرد و در سفرهای بعد به جاهای دیدنی دیگر این شهر بروم. از آنجایی که تصاویری از این رودخانه قبلا دیده بودم، مشتاقانه علاقمند می شوم که به آنجا برویم.
اما وقتی که رودخانه را از نزدیک با آن پل های قدیمی و جدیدش می بینم، مبهوت آن همه زیبایی می شوم؛ رودخانه ای پر آب و زلال!
رودخانه های بسیاری را در کشور دیده ام، اما واقعا این رودخانه یکی از رودخانه های استثنایی بوده است که تاکنون دیده ام.
این رودخانه از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از سد دز و سد تنظیمی دزفول از میان شهر می‌گذرد و تاکنون ۵ پل بر روی آن ساخته شده است که یکی از این پل ها از قدمتی کهن برخوردار است و بقیه در سال های اخیر ساخته شده اند.
اما وجود همین آب فراوان، خود یکی از عوامل اصلی شکل گیری تمدن نخستین در این شهر بوده است و آنگونه که در تاریخ آمده است این شهر پایتخت «عیلامی» ها بوده است و حتی تخمین زده می شود که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال باز می گردد.
وجود این رودخانه همچنین به همراه رودخانه کرخه در فاصله ای نه چندان دورتر از آن، باعث آبادانی بسیار زیاد این منطقه شده است، تا جایی که می توان انواع مزارع حاصلخیز، زمین های پرورش گل، باغ های مرکبات و … را در اطراف و اکناف این شهر جنوبی مشاهده کرد.
وجود رودخانه حتی بر نام این شهر نیز تاثیر گذاشته است و چنین بر می آید که نام دزفول یا دزفیل از نام دژ ساخته شده در کنار پل گرفته شده ‌است. پلی که بر روی رودخانه ی دز ساخته شده است
این پل که دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل می‌سازد، در حقیقت یکی از راه‌های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین‌النهرین بوده، که به دستور شاپور اول پس از پیروزی بر والرین و با بکارگیری اسرای رومی ساخته شده است، به همین دلیل این پل به پل رومی نیز مشهور است.
When I went to Dezful, I acquainted with new friends who s names were Farhad and Mostafa. They were very kindly persons. Because I don’t had enough time, so we went to see only dez river. But before that I say dezful is one of the ancient and historical cities of Iran that is located in north of the khouzestan provience. It was capital of Iran in Elam civilization. Dez river is a river that pass from the middle of this city. That make very beautiful and amazing perspective in city and there are some nice bridge on this river.