ایرانگردی خراسان رضوی کاشمر

سفر به کاشمر؛ شهر کشمش

سوار بر اتوبوس با از عبور از جاده ای باریک و طولانی با پیچ و خم های نسبتا زیاد به نزدیک شهر «خلیل آباد» در خراسان رضوی می رسیم. تاکستان های متعدد در دو سوی جاده با کلبه های قدیمی و ویران شده بازمانده از گذشته. تا دور دست قابل رویت هستند
از خلیل آباد تا کاشمر این سرسبزی همچنان پابرجا و استوار است.
میهمان آقای سلیمانی این مردم مهربان و هنردوست هستم. سال هاست که از سبزوار به خاطر کار و پیشه اش به این شهر مهاجرت کرده است.
به هنگام ورود به منزل ایشان، آنچه که در نظر اول توجه ام را به خود جلب می کند، وجود گل های متعدد در داخل و تراس خانه است. همسر آقای سلیمانی که خواهر و برادری ندارد و در دوران کودکی پدر خود را از دست داده است، این گل ها و گیاهان را از بهترین همدم هایش می خواند و چنان با شور و شوق از توجه اش به گل ها و موسیقی پخش کردن به آنها می گوید که گویی آنها هم فرزندانش هستند
مسلما چنین مرد هنردوست و همسر پراحساسی، فرزندان هنرمند و هنردوستی هم دارند که هر یک به گونه ای دستی در هنر دارند، از «ارشیا»ی ده ساله گرفته که فلوت می نوازد تا «یاسمن» که دستی در دو تار نوازی این ساز بومی خراسان دارد.
«یاسمن» با وجود آنکه در عنفوان جوانی است، چنان با دست و پنجه اش نوازندگی می کند که گویی خود یک استاد تمام عیار است . او و برادرش خودشان را برای کنسرتی که در شهر قرار است برگزار شود آماده می کنند و از هیجانات اولین اجرایش در زمانی که دوم دبستان بوده می گوید!
والدین در میان تفریحات و سرگرمی های متنوعی که در دنیای واقعی و مجازی برای کودکان و نوجوانان فراهم آمده است، هنر آموزی را بهترین سرمایه برای آینده فرزندانشان و علی الخصوص برای خودشان انتخاب کرده اند.

شهر کاشمر
شهر کاشمر که قدمتی ۲۰۰۰ هزار ساله دارد با ارتفاع ۱۲۱۵ متر در جنوب غربی شهر خراسان رضوی واقع شده و دارای محصولات زعفران، انگور، کشمش و فرش است که محصول انگور و کشمش آن ارزش صادراتی دارد.
شمال این منطقه دارای آب و هوای معتدل و قسمت‌های جنوبی به علت مجاورت با کویر دارای اب و هوای بسیار گرم و آبی شور است.
کوههای این منطقه پوشیده از درخت بادام می‌باشند و در دامنه‌ها دارای چشمه‌های آب گرم معدنی هستند.
از آثار باستانی این شهر می توان به قلعه دختر و پسر در ریوش و کوهسرخ، آسیاب‌ها و آثار موجود در دامنه کمر باغدشت و گورستان گبرها در قراچه کوهسرخ اشاره کرد.